Szukaj...

wtorek, 28 lipca 2015

Sposób na ruch.

Rozpoczynamy nową kategorię "Sposobów". Tym razem skupimy się na tak ważnej idei w naszym życiu jakim jest ruch pod najróżniejszymi postaciami.

Aktualnie zewsząd napotykamy się na obrazki, zdjęcia "metamorfoz", programy, treningi i slogany typu "Sport to zdrowie" i na tym większość osób poprzestaje na wiedzy jaką jest to właśnie powiedzenie. Warto podkreślić, że dotyczy to wyłącznie sportów amatorskich, albowiem ile razy można w TV spotkać krwawiące i opuchnięte nosy bokserów z połamanymi kośćmi, poobklejane taśmami kinezjologicznymi ramiona siatkarzy o niewidocznych kontuzjach ścięgien krzyżowych piłkarzy nie wspominając.

Jednak nie chodzi o to by kogoś teraz zniechęcić, (występujących kontuzji trzeba się spodziewać i zawodowcy są tego jak najbardziej świadomi) ale żeby zacząć coś ze sobą robić nie wolno podchodzić do tego jak zawodowiec i zrywem wykonywać ćwiczenia, bo taka taktyka może przynieść odwrotny skutek co do owej doktryny "Sport to zdrowie" i szybko się zniechęcimy.

Tak więc zacznijmy od tego co nam daje na początek ruch, i nie musi to być konkretna dyscyplina sportowa, gdyż ruchem nazwiemy nawet podniesienie ręki.
W dzisiejszych czasach człowiek stał się kilka razy bardziej leniwy niż jego przodkowie głownie dzięki udogodnieniom i wynalazkom stworzonym w tym właśnie celu - żeby ograniczyć swoją pracę a tym samym ruch. Spójrzmy w przeszłość ludzie pierwotni sami zdobywali pokarm goniąc za zwierzyną, potem musieli mięso obrobić, rozpalić ogień, kobiety zbierały owoce z lasu albo z drzew żeby pogadać z kimś z innego plemienia musieli tam iść a potem wrócić - ciągły ruch! A dzisiaj? jedziesz samochodem do sklepu, masz gotowy obiad, który wkładasz do piekarnika albo co gorsze do mikrofalówki!, potem chwytasz za telefon albo przez messegera (bo za darmo) dzwonisz do męża, że obiad już jest i wysyłasz mu zdjęcie co dziś będzie jadł. Taka więc się staje różnica:

  
Już sobie sam porównaj tkankę mięśniową i tłuszczową na obu obrazkach

Ludzie pierwotni nie uprawiali sportów a jednak byli bardziej wysportowani niż wiele współczesnych osób. Nie chodzi teraz o to żeby biegać z włócznią po lesie i gonić sarnę, ale czy nie lepiej przejść się do sklepu po chleb zamiast jechać samochodem (a przy tym zwiększać stopniowo ryzyko niepłodności, zatruwać środowisko i narażać się na brak miejsca parkingowego), odwiedzić koleżankę w domu zamiast pisać z nią przy komputerze (a przy tym niszczyć sobie wzrok od wyświetlacza LCD, uciskać jelita i żołądek przez siedzenie przy komputerze i zamiast skupić się na drugim człowieku będziesz oglądał dodatkowo nowy samochód na allegro albo szukała przecenionych butów w e-CCC), a może lepiej jeśli masz trochę czasu np. w galerii handlowej iść schodami zamiast rozleniwiać się jadąc windą?  Z resztą co tu gadać obrazek niżej fajnie pokazuje o czym mówię....
Jest wiele możliwości od jakich można rozpocząć aktywność fizyczną nie ociekając od razu wielkimi kroplami potu, widząc nagła ciemność przed oczami czy łapiąc oddech, którego brakuje. Mogą nimi być czynności wykonywane w ciągu dnia:


Samo godzinne wchodzenie i schodzenie (nie bieganie) po schodach przyczynia się do spalenia aż 500 kcal! 

A co nam daje ten ruch? A no bardzo dużo. Przede wszystkim:
1. zwiększa pojemność płuc i poprawia krążenie żylne dzięki czemu tkanki są lepiej dotlenione i odżywione a przez co są bardziej odporne na urazy i starzenie
2. zwiększona pojemność płuc zapewnia większą wytrzymałość na zmęczenie - wchodzenie po schodach nie staje się co raz mniej uciążliwe - a ich wentylacja zapobiega astmie i chorobom płuc lub wspomaga ich leczenie 
3. jednostajne ćwiczenia takie jak spacer poprawiają pracę serca i zapobiega żylakom
4. mięśnie stają się mocniejsze, dzięki czemu podtrzymują stabilniej ciało - mocne mięśnie brzucha pomagają np. przy porodzie, pleców zapobiegają rwom udowym/kulszowym, mocne mięśnie ramion przydają się w czasie naprawy samochodu lub przeglądania ubrań na górnych wieszakach.
5. w czasie ruchu pobudzamy stawy do wytwarzania mazi stawowej dzięki czemu ruch kończynami staje się mniej bolesny i przestają strzykać kolana.
6. zapobiegamy otyłości i nadwadze a przez to ciało ma większy zakres ruchów
7. już dzięki niewielkiemu wysiłkowi przepływ krwi przez jelita usprawnia ich perystaltykę i zapobiega zaparciom. Podobnie jest z nerkami, zwiększona produkcja moczu po wysiłku może zmniejszyć opuchlizny
8. a co najważniejsze w czasie wysiłku wydzielane są endorfina i serotonina naturalne środki przeciwbólowe i hormony szczęścia za razem, dzięki którym czujemy się dowartościowani. 

Trzeba jednak pamiętać, że przy niektórych typach chorób (cukrzyca, reumatyzm, nadciśnienie...) rodzaj wysiłku należy skonsultować z osobą kompetentną. 


Do wykonywania najprostszych ćwiczeń nie potrzeba drogiego sprzętu ani specjalnych ośrodków sportowych !

Jeśli chcesz sprawdzić poziom swojej sprawności fizycznej możesz sobie zrobić test Zuchory O TU!, a jeśli siłę mięśni to przez to krótkie ćwiczenie

      Stań w lekkim rozkroku tyłem do siedziska krzesła. Ręce skrzyżuj na piersiach i uginając nogi w kolanach, opuszczaj pośladki na krzesło (ale nie siadaj!). Wytrzymaj 2 sekundy, wyprostuj nogi. Jeśli to ćwiczenie zdołasz powtórzyć:

  • Mniej niż 10 razy- twoje mięśnie są bardzo słabe
  • 10- 14 razy- słabe
  • 15- 19 razy- średnio silne
  • 20- 25 razy- silne

Zaczynamy od podstaw. W następnym odcinku sekcji "sport" przyspieszymy nieco tępo do biegu i zaopatrzymy się w dawkę potrzebnych informacji dotyczących tej dyscypliny. Zapraszam już dziś! Tym czasem baju, baju! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz